Jak możesz zadbać o swój wzrok? Oto 6 wskazówek, które będą bardzo przydatne w utrzymaniu tego cennego zmysłu.

Oczy są naszym oknem na świat. Warto o nie dbać regularnie, a nie tylko w te wyjątkowe dni. Jeśli nie dbasz o swoje oczy, możesz żyć w ciemności i izolacji. Siedzenie przez cały dzień przy biurku, długie godziny w zanieczyszczonym powietrzu lub nieaktywny tryb życia mogą pogorszyć wzrok i z czasem doprowadzić do pogorszenia widzenia.

Najmniejsze kroki, które podejmujesz dzisiaj, aby zadbać o swój wzrok, to największe decyzje dotyczące pielęgnacji oczu, które podejmiesz dla siebie. Wraz z transformacją ostatnich lat wzrok stał się problemem, którego wszyscy powinniśmy być bardziej świadomi. Możemy chronić się okularami lub soczewkami kontaktowymi, ale nie zawsze są one konieczne. W tym artykule omówimy różne choroby oczu i sposoby ich zapobiegania.

1. Regularnie odwiedzaj gabinet okulistyczny

Ogólnie zaleca się, aby badać wzrok co najmniej raz na 2 lata. Ale jeśli zauważysz jakiekolwiek problemy lub Twój wzrok pogarsza się z jakiegokolwiek powodu, lepiej udać się na ponowną ocenę wcześniej niż później, aby uniknąć poważnych problemów. Okaż swoim oczom trochę miłości. Jeśli masz okulistę, skontaktuj się z nim i umów wizytę kontrolną, JAK NAJSZYBCIEJ.

Wczesne wykrycie może prowadzić do lepszego leczenia wszelkich wykrywalnych problemów i utrzymania oczu w doskonałej formie! Łatwo jest pozwolić, by codzienność wymknęła się spod kontroli i zaniedbywała zdrowie, ale pamiętanie, że styl życia, który prowadzi wielu z nas – który obejmuje długie godziny przed komputerem – może mieć zły wpływ na wzrok, jest więcej niż warty to.

2. Zadbaj o dietę

„Jesteś tym, co jesz” to stare powiedzenie, które nigdy nie było bardziej prawdziwe. Prawidłowe odżywianie jest potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, w tym prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku. Pomoże Ci w tym dobrze zbilansowana dieta bogata w witaminy i minerały. Jeśli chcesz zachować ostry wzrok i zapobiegać zaćmie i zwyrodnieniu plamki żółtej, musisz stosować dietę bogatą w te witaminy. Można je znaleźć w owocach cytrusowych, warzywach liściastych i jajkach.

– Jedzenie marchewki na zdrowe oczy to nie wymysł naszych mam i babć. Warzywo to zawiera duże ilości witaminy C, która jest sprzymierzeńcem Twoich oczu.

– Szpinak to kolejne warzywo, które warto włączyć do swojej diety. Jest bogaty zarówno w witaminę E, witaminę C, jak i luteinę. Oprócz szpinaku wypróbuj także inne zielone warzywa, m.in. jarmuż, groszek i brokuły.

– Najlepszym źródłem kwasów omega-3 są ryby. Postaraj się spożywać je minimum raz w tygodniu. Gdzie szukać cynku? Znajdziesz go m.in. w mięsie wołowym i wieprzowym, ale także w orzeszkach ziemnych oraz w roślinach strączkowych.

3. Daj oczom odpocząć

Pracujesz przy komputerze? Tak samo, jak znaczna część naszego społeczeństwa. Pamiętaj, że ciągłe patrzenie się w ekran nie jest zdrowe dla Twoich oczu. Aby zapobiec chorobom wzroku, zadbaj o regularne i odpowiednio długie przerwy. 

Jak to zrobić? 

Istnieje pewna zasada, którą Amerykanie nazywają zasadą 20-20-20. Oznacza to, że powinno się robić przerwę co 20 minut i przez 20 sekund patrzyć na obiekt oddalony od nas o minimum 20 stóp (czyli ok. 6 metrów). Stosując tę prostą zasadę w pracy i w domu dasz oczom chwilę wytchnienia i zapobiegniesz powstawaniu tzw. przykurczów akomodacyjnych.

4. Wysypiaj się

Sen jest ważny dla regeneracji całego naszego organizmu, w tym także dla regeneracji oczu. Zbyt mało snu sprzyja zmęczeniu oczu, które powoduje podrażnienia i wysychanie. Wstając rano, widzisz w lustrze swoje czerwone oczy? Wieczorem postaraj się położyć do łóżka wcześniej, a jeżeli pieką Cię oczy, zastosuj odpowiednie krople do oczu o właściwościach łagodzących, dostępne niemal we wszystkich aptekach.

5. Chroń oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym

Ostre słońce jest niebezpieczne zarówno dla naszej skóry, jak i dla oczu. Zbyt długa ekspozycja oczu na promieniowanie UVA oraz UVB może być bardzo groźna w skutkach, przyczynia się bowiem do uszkodzenia plamki żółtej, a nawet do powstawania nowotworów gałek ocznych i powiek. 

Promienie słoneczne wysuszają powierzchnię oka, przez co podczas słonecznych dni może towarzyszyć Ci uczucie suchości, piasku pod powiekami lub pieczenia. Aby tego uniknąć, noś odpowiednie okulary przeciwsłoneczne. Co to oznacza? Dobre okulary powinny w 100% blokować promieniowanie UV-A oraz UV-B, dlatego warto kupić je u sprawdzonego optyka, a nie na straganie czy w sklepie odzieżowym.

6. Uprawiaj sport

Aktywność fizyczna to jedna z tych czynności, które mają wpływ na funkcjonowanie całego naszego organizmu. Nie inaczej jest ze wzrokiem. Regularne ćwiczenia poprawiają krążenie krwi i jej dopływ do wszystkich organów, w tym również do narządu wzroku. 

Znajdź dyscyplinę sportu, która sprawia Ci przyjemność i na stałe wpisz ją w swój terminarz, żeby poprawić ukrwienie oka. 

Zen-med Koszalin

 

Czym jest anatomia oka i jaki ma związek z naszym widzeniem?

 

Oko jest złożonym narządem, który składa się z wielu części. Jest to najważniejszy ze wszystkich narządów zmysłów.

– Zewnętrzna warstwa lub rogówka, która jest przezroczystą błoną, która chroni oko i pomaga skupiać światło na siatkówce

– Warstwa środkowa lub tęczówka, która kontroluje ilość światła wpadającego do oka

-Wewnętrzna warstwa lub siatkówka, która przekształca światło w sygnały elektryczne i wysyła je do mózgu w celu wytworzenia obrazu

Odwarstwienie siatkówki

 

Odwarstwienie siatkówki to stan, w którym siatkówka odłącza się od tylnej części oka. Może to spowodować utratę wzroku lub ślepotę.

Siatkówka to cienka warstwa tkanki, która wyściela wnętrze oka i wysyła informacje wizualne do mózgu. Odwarstwienie siatkówki występuje, gdy dochodzi do nieprawidłowego oddzielenia warstw tkanki w siatkówce. Najczęstszą przyczyną jest odsuwanie się ciała szklistego od siatkówki, ale może to być również spowodowane innymi stanami, takimi jak uraz lub stan zapalny.

Objawy:

– Niewyraźne widzenie – Błyski światła lub męty (plamy) w polu widzenia – Cień zakrywający część lub całość pola widzenia – Zasłona opadająca na część lub całość pola widzenia

Alergie oczu

 

Zapalenie spojówek to częsta choroba oczu spowodowana infekcją. Może to być spowodowane przez bakterie, wirusy lub pasożyty.

Objawy zapalenia spojówek obejmują:

– Łzawiące oczy

– Zaczerwienienie w białej części oka (twardówka)

-Łzawienie z oczu

– Uczucie swędzenia wokół oka

-Rozmazany obraz

-Ból oka

Zwyrodnienie plamki żółtej

 

Zwyrodnienie plamki żółtej to choroba, która uszkadza siatkówkę, która jest światłoczułą warstwą tkanki w oku.

Zwyrodnienie plamki żółtej może powodować trudności z widzeniem rzeczy w środkowym polu widzenia. Może to również utrudniać czytanie i wykonywanie innych bliskich prac. Dzieje się tak, ponieważ zwyrodnienie plamki żółtej może wpływać na widzenie w centrum tego, co widzi dana osoba, co nazywa się plamką.

Zwyrodnienie plamki żółtej występuje, gdy komórki na siatkówce obumierają lub przestają działać prawidłowo. Istnieją dwa typy: suche i mokre zwyrodnienie plamki żółtej.

Operacja zaćmy

 

Operacja usunięcia zaćmy to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu zmętniałej soczewki z oka. Jest również znany jako ekstrakcja zaćmy i można go wykonać za pomocą lasera lub sondy ultradźwiękowej.

Rozpoznanie zaćmy zwykle rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego, badania fizykalnego i testów ostrości wzroku. Lekarz może również użyć instrumentu zwanego biomikroskopem z lampą szczelinową do zbadania oka pod dużym powiększeniem w celu wykrycia nieprawidłowości w soczewce oka.

Istnieje wiele różnych powodów, które mogą prowadzić do operacji zaćmy, ale są one głównie związane z wiekiem i genetyką. Niektóre osoby mogą mieć zaćmę, ponieważ mają cukrzycę lub inną chorobę, która powoduje uszkodzenie oczu. 

Zaćma może być również spowodowana urazem lub urazem oka, narażeniem na substancje toksyczne, długotrwałym stosowaniem leków steroidowych, takich jak prednizon, lub radioterapią w leczeniu raka w innych częściach ciała.

Category:

Leave a Comment